Emisja CO2 DELTABEAM® jest teraz łatwiejsza do obliczenia

By Peikko’s blog team

February, 9, 2023

Projektanci pytają – my odpowiadamy: nowy kalkulator CO2 jest już dostępny online! Ślad CO2 jest jednym z kluczowych narzędzi decyzyjnych przy porównywaniu różnych rozwiązań.

W ostatnich latach informacje na temat emisji CO2 różnych komponentów budowlanych nabierają coraz większego znaczenia i stają się obecnie kluczowym narzędziem decyzyjnym.

– Obserwujemy, że coraz ważniejsze staje się ograniczenie emisji CO2, niż skupianie się wyłącznie na ilości stali.

Ponieważ jest to aktualnie istotna część procesu projektowania, projektanci muszą przedstawić optymalne wartości emisji w swoich projektach, wyjaśnia Simo Hakkarainen, dyrektor handlowy DELTABEAM®.

Deklaracja środowiskowa produktu (EPD) umożliwia producentowi dostarczenie porównywalnych, obiektywnych i zweryfikowanych przez strony trzecie danych, pokazujących efektywność środowiskową jego produktów i usług.

‒ Nie wszystkie rozwiązania na rynku posiadają EPD, ale DELTABEAM® tak, podobnie jak wszystkie produkty Peikko.

Dzięki danym EPD Peikko jest w stanie wykonywać obliczenia CO2 za pomocą oprogramowania Peikko Designer® DELTABEAM SELECT.

Dlaczego to takie ważne?

Przemysł budowlany odpowiada za 40% wszystkich emisji CO2 na świecie i dlatego jest zobowiązany opracować rozwiązania mające na celu obniżenie tych wartości. Aby tego dokonać, projektanci potrzebują dostępu do wiarygodnych danych dotyczących emisji dla wybranych przez siebie rozwiązań.

– Budynek w stanie surowym odpowiada za 20 % całkowitej emisji. W obrębie konstrukcji, wszystkie belki i płyty są odpowiedzialne za 50% emisji konstrukcji. Tak więc, z perspektywy emisji CO2, wybór odpowiedniego rozwiązania wspomagającego ma znaczący wpływ na ogólny ślad węglowy budynku, mówi Hakkarainen.

Zaletą DELTABEAM® jest mniejsza emisja CO2 w porównaniu do innych produktów dostępnych na rynku.

– Porównując wydajność różnych konstrukcji – drewnianych, betonowych i stalowych – należy zwrócić uwagę na to, jak płaskie stropy i duże rozpiętości oferuje to rozwiązanie. Belka zespolona DELTABEAM® często pozwala osiągniąć większe rozpiętości.

W jaki sposób obliczenia CO2 zmieniają narzędzie do projektowania online DELTABEAM SELECT?

– Nowa wersja DELTABEAM SELECT pokazuje wartości CO2 zarówno dla belek DELTABEAM® GREEN, jak i standardowych, co ułatwia porównanie tych dwóch produktów. Jest to idealne narzędzie, które pozwala ustalić na wczesnym etapie projektu, w jaki sposób właściwy wybór technologii DELTABEAM® może pozytywnie wpłynąć na emisję CO2, mówi Salla-Mari West, inżynier ds. badań i rozwoju.

Różnica między wcześniejszą a nową wersją polega na ulepszonej optymalizacji DELTABEAM®, która znajduje praktyczne rozwiązanie jeszcze bardziej precyzyjnie niż wcześniej. Pierwotnie narzędzie do wstępnego projektowania zostało opracowane tak, aby umożliwić łatwe porównywanie belek, również z ekonomicznego punktu widzenia.

‒ Algorytm został zatem zaprojektowany w taki sposób, żeby sugerował użytkownikowi różne warianty profilu DELTABEAM®, aby mógł on wybrać optymalne rozwiązanie dla swojego projektu.

Zmiana algorytmu przedstawia ślad CO2 dla różnych projektów belek. Interfejs użytkownika pozostaje niezmieniony i funkcjonalny jak dotychczas.

 

Wybróbuj sam: https://deltabeamselect.peikkodesigner.com/

Share
Zobacz wszystkie artykuły